Evropská unie plánuje zavedení nových opatření proti Rusku, která by zahrnovala restrikce na dovoz hliníku a postupné omezování importu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Tyto kroky mají být součástí nového balíku sankcí, jehož cílem je zvýšit ekonomický tlak na Moskvu v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle agentury Bloomberg by tato opatření mohla mít významné dopady na evropský trh a ovlivnit kurzy akcií energetických a těžebních společností.
Nový balík sankcí by mohl zahrnovat:
Embargo na ruský hliník, který je klíčovou komoditou v průmyslové výrobě.
Omezování dovozu LNG z Ruska, jehož dodávky do EU dosáhly v loňském roce rekordních hodnot.
Rozšíření kontrol exportu zboží používaného pro vojenské účely.
Odstřižení dalších ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT.
Sankce na lodě přepravující ruskou ropu.
Tato opatření by mohla zvýšit volatilitu na trzích a ovlivnit kurzy akcií společností působících v sektoru těžby, výroby a energetiky.
Evropská unie se po ruské invazi na Ukrajinu snaží snížit závislost na ruském plynu. I přesto dosáhly dodávky LNG z Ruska do EU v loňském roce rekordní úrovně, což přineslo určitou stabilitu cenám energií. Analytik Warren Patterson ze společnosti ING odhaduje, že Rusko se podílelo na celkovém dovozu LNG do EU přibližně 18 %. Zavedení embarga na ruský LNG by mohlo zvýšit nejistotu na evropském energetickém trhu a přinést tlak na růst cen.
Evropské státy plánují tento tlak zmírnit pomocí dodávek LNG z USA a Kataru, které budou k dispozici během následujících dvou let.
Restrikce na ruský hliník a LNG mohou mít přímý vliv na kurzy akcií firem spojených s těžbou a energetikou. Potenciální růst cen energií by mohl ovlivnit ziskovost podniků, zatímco omezení dovozu hliníku by mohlo zvýšit náklady průmyslových výrobců v Evropě.
Napětí na trzích zvyšuje i návrh na úplný zákaz dovozu ruského plynu, který tento týden podpořilo deset členských zemí EU, včetně České republiky.
Plánované restrikce Evropské unie vůči Rusku mohou mít významné dopady na globální trhy, především na energetiku a těžební průmysl. Investoři by měli sledovat vývoj situace, protože tato opatření mohou ovlivnit nejen kurzy akcií klíčových firem, ale také ceny energií a surovin na světových trzích. Evropská unie nadále hledá způsoby, jak snížit závislost na ruských komoditách, což bude zásadní faktor pro stabilitu evropské ekonomiky.