New York 18. března (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dnes oslabily, na trhu přetrvávají obavy z agresivní celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pozornost investorů se nyní soustřeďuje na zasedání americké centrální banky (Fed). Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,62 procenta a uzavřel na 41.581,31 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,07 procenta na 5614,66 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 1,71 procenta na 17.504,12 bodu.
Všeobecně se předpokládá, že Fed ve středu ponechá úrokové sazby beze změny. Centrální banka nicméně zveřejní aktualizované ekonomické prognózy, díky kterým by si investoři mohli učinit lepší představu o budoucím vývoji měnové politiky v USA.
Někteří činitelé Fedu podle agentury Reuters varovali před unáhlenými kroky v době nejistoty ohledně dopadů Trumpovy celní politiky na hospodářský růst a inflaci. "Panuje tu prostě velká nejistota ohledně cel, ohledně jejich rozsahu a hospodářských dopadů," uvedl analytik Tim Ghriskey ze společnosti Ingalls & Snyder. "Je tu velký zmatek. A když je zmatek, když není skutečný prostor k růstu akcií a k tomu, aby firmy expandovaly a dosahovaly vyšších zisků, přichází strach," dodal.
Akcie technologického konglomerátu Alphabet, který je majitelem internetové společnosti Google, oslabily o více než dvě procenta. Reagovaly tak na zprávu, že Alphabet zaplatí 32 miliard dolarů (zhruba 732 miliard Kč) za převzetí firmy Wiz, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Akcie výrobce elektromobilů Tesla klesly o více než pět procent poté, co makléřská společnost RBC snížila jejich cílovou cenu a poukázala na klesající tržní podíl Tesly v Číně a Evropě.
Na devizovém trhu se dnes euro vyšplhalo až na pětiměsíční maximum vůči americkému dolaru. Kolem 21:00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba dvě desetiny procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0945 USD. Během dne vystoupila až na 1,0954 USD, tedy na nejvyšší úroveň od loňského října. Přispěly k tomu dnešní údaje o růstu důvěry investorů v německou ekonomiku.
Euro v poslední době podporují vyhlídky na rozsáhlé rozpočtové výdaje v Německu. Poslanci německého Spolkového sněmu dnes na mimořádné schůzi schválili obsáhlý finanční balík, který má zajistit stovky miliard eur na obranu a investice do infrastruktury. Opatření musí ještě v pátek schválit druhá komora parlamentu.
Hospodářský institut ZEW dnes oznámil, že index důvěry investorů v německou ekonomiku se v březnu téměř zdvojnásobil na 51,6 bodu z únorových 26 bodů. Překonal tak očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters březnovou hodnotu indexu odhadovali na 50,3 bodu.
ČTK